Trwa ładowanie…
Trwa ładowanie…

Widzisz podstawowy wygląd strony. Wystąpił problem z serwerem plików. Napisz do mnie, gdyby problem występował zbyt długo.

Andrzej na rowerze

Jesień na Polesiu

  90.55  04:13
Już tradycyjnie ruszyłem do Poleskiego Parku Narodowego, by przespacerować się po kilku szlakach. Jesienią jeszcze tego nie robiłem, więc była to idealna okazja. Poranek słoneczny, choć chłodny, potem pojawiło się zachmurzenie, które do późnego popołudnia przepadło. Zrobiło się niewielkie babie lato.
Odwiedziłem ścieżkę „Czahary”, gdzie zdążyli skosić część trzcin, a potem ruszyłem do Starego Załucza, by wejść na ścieżkę „Spławy”. Wykarczowali kolejne krzaki, ale pewnie chcą pozostawić bagienny charakter tej części parku. Kładki z wizyty na wizytę są w coraz gorszym stanie. Mijanie się z ludźmi idącymi „pod prąd” jest kłopotliwe. Zwłaszcza że było ślisko. Słońce przeszkadzało, ale trochę jesiennych widoków udało mi się wypatrzeć.
Planowałem odwiedzić jeszcze jedną ścieżkę, ale wieczór zbliżał się wielkim krokiem, więc ruszyłem w drogę powrotną. Mgły pojawiły się tylko w kilku nieckach, ale ruch i tak był znikomy.
Kategoria Chełmski Park Krajobrazowy, kraje / Polska, po zmroku i nocne, Poleski Park Narodowy, Polska / lubelskie, rowery / Fuji, terenowe
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa astol
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]

12:19 sobota, 28 grudnia 2024
Wysłałem im maila, może przywrócą tę mapę, bo jest niby dostępna pod adresem https://kampn.gov.pl/mapa-rastrowa-compass, ale nie przenieśli jej prawidłowo.
Kiedyś byłem aktywniejszy na osm.org, ale zbyt dużo danych jest tam „poprawianych” przez innych użytkowników.
16:14 piątek, 27 grudnia 2024
Tak, to ta mapa, aczkolwiek na stronie KPN była odrobinę nowsza.

A, faktycznie już jest ta kładka, widzę że głębiej się wgryzłeś w OSM. Z tego co widzę, to chyba teraz jest w miarę komplet kładek z KPN.
23:26 wtorek, 17 grudnia 2024
Dodałem tę najdłuższą kładkę, więc już nie będzie tak pusto. W ogóle chyba znalazłem tę mapę, o której pisałeś. Ledwo żywą, ale wciąż działa :D
https://www.compass.home.pl/klient/!Sklep/Zoomify/KampinosPN_22_img/index.html
13:18 poniedziałek, 16 grudnia 2024
Rzeczywiście, na OSM co prawda większość kampinoskich kładek jest, ale i tak brakuje tej najdłuższej pod Zaborowem Leśnym. Poza tym nie ma tam ścieżek przyrodniczych, których w ostatnich latach trochę przybyło, a które nieco rozszerzają możliwości wycieczek, jako że to park narodowych.

Śmiesznie zatem wygląda kładka w rejonie Łużowej Góry, która na OSM jest zupełnie poza szlakami... Tak w ogóle, to ona jest o tyle ciekawa, że jest położona na terenie wydmowym, nawet piaszczystym, choć z czasem pewnie zarośnie. Ta kładka i ścieżka przyrodnicza powstały niedawno, w miejscu wyburzonych budynków dawnej Kwatery Atomowego Dowodzenia.
01:10 środa, 11 grudnia 2024
O, już jest nowa strona. Jak odwiedziłem link, to nie było nic. Widzę, że teraz wszystkie parki narodowe przechodzą na jednolity system zarządzania treścią. Niestety dostępna mapka nie wyświetla kładek. Już osm.org czy mapy.cz lepiej prezentują park, tylko prawdopodobnie są niekompletne.
Ja tylko raz trafiłem na tak wysoki stan wody. Do tego kładki zapadały się podczas przechodzenia, prawdopodobnie przez torfowe podłoże. Tak wyglądało to zimą.
12:49 poniedziałek, 9 grudnia 2024
Zalane kładki... nieźle. Na mokradłach w podżyrardowskich lasach (Bolimowski Park Krajobrazowy i okolice) i w Kampinosie, wiosną i jesienią czasami bywa dużo wody (ale to zależy od roku) i różne dróżki i ścieżka są kompletnie zalane, ale kładek nie miałem okazji testować w takich wysokowodnych okolicznościach ;-)
12:45 poniedziałek, 9 grudnia 2024
O, fucktycznie... a gdy wstawiałem link, to jeszcze działała. Teoretycznie na nowej stronie jest ta sama mapa, ale nie działa, przynajmniej u mnie :-/
01:46 niedziela, 1 grudnia 2024
Widzę, że zamknęli stronę parku. W archiwum internetu pokazuje problem z załadowaniem tej mapy, więc będzie trzeba poczekać, aż ją przywrócą.
Ja jednak pozostanę w suchych butach. W Poleskim Parku Narodowym wiosną jest dużo wody. Nawet potrafi zalać kładki, że bez kaloszy nie da się przejść :)
10:01 czwartek, 28 listopada 2024
No to jeszcze poreklamuję moje okolice, a co ;-) Tak w ogóle na stronie parku jest dobra mapa:
https://kampinoski-pn.gov.pl/images/zoomify/map1.htm

Są na niej nawet zaznaczone kładki ;-D Najdłuższą znalazłem na niebieskim i zielonym szlaku z Zaborowa do Zaborowa Leśnego, aczkolwiek jeszcze nie miałem okazji jej sprawdzić w terenie... swoją drogą, jest to właśnie szlak, który kilkanaście lat temu pokonywaliśmy z wodą wlewająca się do butów.

Z bagiennych szlaków polecam tenże szlak niebieski, tylko bardziej na zachód, u stóp Rezerwatu Karpaty, schodząc z wydmy wbija się na groblę, która prościutko leci przez bagno.
00:39 czwartek, 28 listopada 2024
Brzmi jak moja wizyta w Klukach lata temu. Podobno tam też pobudowali kładki i tak zbieram się, żeby je odwiedzić. Teraz jeszcze mnie przekonałeś na powrót do Kampinosu :P
18:03 poniedziałek, 25 listopada 2024
Faktycznie Kampinos to głównie lasy, nawet jak wydmy, czy mokradła, to zazwyczaj leśne... ale są też rodzynki, na przykład w Granicy postawili wieżę widokową na trzcinowisku, a dojście do niej kładką, wygląda mniej więcej tak jak u Ciebie na fotce tytułowej. Z innych podobieństw, to na szlakach przez bagna pobudowali przez ostatnie kilkanaście lat mostki i kładki tak jak na powyższych zdjęciach... bo wcześniej jak było dużo wody w mokradłach, bywało że takich szlaków nie dało się przejść suchą stopą ;-D
08:11 poniedziałek, 11 listopada 2024
Póki będą to remontować, póty będę tu wizytował :)
20:17 poniedziałek, 4 listopada 2024
Lubię te Twoje wizyty w tym miejscu, zawsze zachwycają :)
22:26 niedziela, 27 października 2024
meteor2017, ciekawe, bo kojarzyłem ten park tylko z lasami. Będę musiał inaczej do niego podejść :)
Marecki, odkąd odkryłem piękno Poleskiego Parku Narodowego, staram się go wizytować podczas każdych odwiedzin w rodzinnych stronach :)
Kolzwer205, w połowie trasy stoi tabliczka, że wymiana kładek została sfinansowana ze środków Funduszu Leśnego, więc jest jakaś szansa, że kiedyś zostaną kompleksowo naprawione. Niektóre są wymieniane na bieżąco, ale są drewniane, położone w środowisku bagiennym, więc szybko się starzeją.
20:08 niedziela, 27 października 2024
Malowniczo wyglądają te drewniane drogi wśród drzew, ciekaw jestem, czy za kilka lat będzie można jeszcze odwiedzać to miejsce, czy ze względu na pogarszający się stan przepadnie na jakiś czas.
19:33 niedziela, 27 października 2024
Świetne kadry. Widziałem już u Ciebie te drewniane ścieżki. Podobają mi sie zwłaszcza w brzozowym towarzystwie. Masz oko do fotografii..
15:48 niedziela, 27 października 2024
To ja też chciałem się załapać na morze trzcin i odwiedziłem wieżę widokową w Kampinoskim P.N. ale mi właśnie te trzciny wyciachali... Plus taki, że w tygodniu, więc przynajmniej ludzi nie było.
Jesienny Lublin
Alternatywny Chełm

Kategorie

Archiwum

Moje rowery